Miejsce załatwienia
Urząd Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą
Referat Organizacyjny i Spraw Obywatelskich
ul. Szkolna 1
87-610 Dobrzyń nad Wisłą
Osoba kontaktowa: Adrianna Rozwora
Telefon kontaktowy: 54 253-05-59
Godziny urzędowania: poniedziałek – piątek 7.30-15.30, pokój nr 28
Procedura i wymagane dokumenty
Zgłoszenia zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej należy dokonać w formie pisemnej na podstawie wniosku CEIDG-1 o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Przedsiębiorca może w tym zakresie wybrać jeden z następujących trybów postępowania:
• zalogować się do CEIDG, wypełnić wniosek on-line i złożyć go elektronicznie (dotyczy osób posiadających podpis elektroniczny z kwalifikowanym certyfikatem lub profil zaufany oraz przedsiębiorców figurujących w CEIDG);
• zalogować się do CEIDG, wypełnić wniosek on-line, wydrukować i przedłożyć osobiście w wybranym urzędzie gminy w celu potwierdzenia tożsamości i złożenia podpisu przez wnioskodawcę;
• bez logowania się do CEIDG, wypełnić wniosek on-line, wydrukować i przedłożyć osobiście w wybranym urzędzie gminy w celu potwierdzenia tożsamości i złożenia podpisu przez wnioskodawcę;
• pobrać wniosek w formie papierowej, wypełnić i złożyć osobiście w wybranym urzędzie gminy (organ gminy przekształca wniosek na formę dokumentu elektronicznego oraz przesyła do CEIDG);
• przesłać wniosek listem poleconym do wybranej gminy (wniosek składany w tym trybie powinien być opatrzony własnoręcznym podpisem osoby uprawnionej, którego własnoręczność została potwierdzona notarialnie).
Termin rozpatrzenia wniosku
Organ gminy przekształca wniosek na formę dokumentu elektronicznego oraz przesyła do CEIDG nie później niż następnego dnia roboczego od dnia otrzymania poprawnego wniosku. Jeżeli organ nie rozpatrzy wniosku w terminie, uznaje się, że wydał rozstrzygnięcie zgodnie z wnioskiem przedsiębiorcy, chyba że przepisy ustaw odrębnych ze względu na nadrzędny interes publiczny stanowią inaczej.
Jeżeli wniosek nie jest poprawny, organ gminy niezwłocznie wzywa wnioskodawcę do skorygowania lub uzupełnienia wniosku, wskazując uchybienia, w terminie 7 dni roboczych, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
Środki odwoławcze
Od czynności związanych z przyjęciem przez organ gminy wniosku CEIDG-1 o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, przekształceniem go na formę dokumentu elektronicznego oraz przesłaniem do CEIDG, nie przysługują środki odwoławcze.
Uwagi
Przedsiębiorca zobowiązany jest złożyć wniosek o wykreślenie wpisu z CEIDG w terminie 7 dni od dnia trwałego zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej.
Formularze wniosku CEIDG-1, załączników do wniosku oraz instrukcje dostępne są na stronie CEIDG (ceidg.gov.pl).
Wszelkie czynności związane z wpisem do CEIDG są wolne od opłat.
Zaświadczenie o wpisie do CEIDG ma formę dokumentu elektronicznego albo wydruku ze strony internetowej CEIDG.
Organy administracji publicznej nie mogą domagać się od przedsiębiorców okazywania, przekazywania lub załączania do wniosków zaświadczeń o wpisie do CEIDG.
Numerem identyfikacyjnym przedsiębiorcy w CEIDG jest numer identyfikacji podatkowej (NIP).
Podstawa prawna: ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1829 z późn. zm.).
Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorców: biznes.gov.pl