Marszałek Piotr Całbecki jest inicjatorem podpisanej dziś (14 lutego) deklaracji z apelem do Sejmu o zaniechanie prac nad poselskim projektem ustawy o przekazaniu na rzecz Węgier cennego manuskryptu będącego własnością toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej. Oprócz gospodarza województwa podpisy pod dokumentem złożyli prezydent Torunia Michał Zaleski, rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzej Sokala, biskup toruński Wiesław Śmigiel i biskup senior diecezji toruńskiej Andrzej Suski oraz reprezentujący Książnicę prof. Janusz Tandecki i dyrektor Danetta Ryszkowska-Mirowska. Dokument, zdjęcia, opinie, wypowiedzi: https://drive.kujawsko-pomorskie.pl/index.php/s/9XCfRVBscWzePfe?path=%2Fmanuskrypt%20Korwina%20calosc
Film z uroczystości: https://www.youtube.com/watch?v=jMT7lru0AGI
"Apelujemy do posłanek i posłów (...) o odstąpienie od inicjatywy pozbawienia Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu znajdującego się w jej kolekcji bezcennego rękopisu. Bezcennego dla Torunia i Regionu, będącego nierozerwalną częścią duchowego i materialnego dziedzictwa narodowego Polski." - czytamy w deklaracji, która jeszcze dziś zostanie przekazana m.in. marszałek Sejmu Elżbiecie Witek i kierującemu resortem kultury i dziedzictwa narodowego wicepremierowi Piotrowi Glińskiemu. (pdf) w załączniku
- Wiemy, że machina legislacyjna ruszyła, śledzimy ją. Zaproponowaliśmy, by rozważyć możliwość skorzystania z kopii tego rękopisu, ale wykonamy ją tylko wtedy, gdy rzeczywiście takie będzie oczekiwanie. Myślę, że decydujący głos będzie tu miało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego; mam nadzieję, że będzie to decyzja o odstąpieniu od tego pomysłu - powiedział dziennikarzom po podpisaniu deklaracji marszałek Piotr Całbecki.
- To dzieło przetrwało burze wojen szwedzkich i późniejszych światowych. Pozostanie w Toruniu, to oczywiste, ponieważ to torunianki i torunianie pozyskali je dla swoich kulturowych zasobów. A co najważniejsze, udostępniają je - udostępniają badaczom i prezentują na wystawach. Deklaruję, że zachowamy to dzieło przez kolejne setki lat - mówił prezydent Michał Zaleski.
- W imieniu społeczności uniwersyteckiej wyrażam stanowczy sprzeciw przeciwko pomysłowi odebrania naszemu miastu, naszemu województwu tego bezcennego zabytku. Jeden z najwybitniejszych jurystów wszech czasów, żyjący w II wieku Iulius Paulus, powiedział do swego cesarza Hadriana: Non omne quod licet, honestum est, nie wszystko, co jest dozwolone, jest uczciwe. Kieruję te słowa do polskiego parlamentu - podkreślił prof. Andrzej Sokala.
- Wskutek różnych zawirowań historycznych nie mamy w Polsce zbyt wielu tego rodzaju zabytków. Dlatego uważam, że manuskrypt ten jest szczególnie cenny - dla Torunia i dla Polski, dla naszego dziedzictwa narodowego - stwierdził bp Wiesław Śmigiel.
Deklaracja poparcia: pobierz