Od 1 kwietnia 2022 r. obowiązują nowe, korzystniejsze tablice trwania życia. Nie każdy jednak może z nich skorzystać, a mimo to wielu seniorów składa wnioski o przeliczenie swojego świadczenia. Z tablic nie skorzystają m.in. osoby urodzone przez 1949 r.
Tablice trwania życia przedstawiają przeciętną liczbę miesięcy, jaką mają do przeżycia osoby w wieku od 30 do 90 lat. Zmieniają się co roku i obowiązują od 1 kwietnia do 31 marca następnego roku. Są kluczowym elementem przy wyliczaniu emerytur z tzw. nowego systemu- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Nowe tablice są korzystniejsze niż w poprzednich latach. Nic więc dziwnego, że wielu seniorów chce mieć wyższą emeryturę i składa do ZUS wnioski o przeliczenie swojego świadczenia z uwzględnieniem nowych tablic. Większość z tych wniosków nie ma jednak żadnych podstaw i poskutkuje odmową przeliczenia emerytury. Z nowych tablic nie skorzystają m.in. niepracujący emeryci z tzw. starego systemu, czyli osoby urodzone przed 1949 r.
Aktualne tablice średniego dalszego trwania życia obowiązują od 1 kwietnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. i co do zasady dotyczą osób, które nie przeszły jeszcze na emeryturę. ZUS będzie korzystał z nowej tablicy do obliczenia emerytury dla osób, które przejdą na to świadczenie między kwietniem br.
a marcem przyszłego roku.
Osoby, które kończą wiek emerytalny w tym okresie wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, nie muszą wcale spieszyć się ze złożeniem wniosku, aby skorzystać z tegorocznej tablicy. Przyznając emeryturę, ZUS bierze pod uwagę tablicę trwania życia, która obowiązuje w momencie wpływu wniosku o emeryturę i w momencie ukończenia wieku emerytalnego. Wybiera zawsze korzystniejszy wariant. Natomiast osoby, które mimo ukończonego wieku emerytalnego odłożyły decyzję o przejściu na świadczenie, będą mogły skorzystać z nowych tablic, o ile zakończą zatrudnienie do 30 marca 2023 r. i złożą wniosek o emeryturę do 31 marca 2023 r. – wyjaśnia rzeczniczka.
Aktualnie obowiązujące tablice zastosujemy również w przypadku osób, które mają już przyznaną emeryturę z nowego systemu, ale wypłata świadczenia jest zawieszona ze względu na nierozwiązanie stosunku pracy. By tak się stało, muszą zakończyć zatrudnienie do 30 marca 2023 r. i złożyć wniosek
o podjęcie wypłaty emerytury nie później niż do 31 marca 2023 r.
Z nowych tablic skorzystają również osoby, które mają już ustalone prawo do tzw. nowej emerytury, a po przyznaniu świadczenia pracowały i odprowadzały składki emerytalne. Raz na rok lub po ustaniu zatrudnienia mogą je sobie doliczyć do świadczenia. Jeśli wniosek o doliczenie składek złożą do 31 marca 2023 r., to przy obliczeniu kwoty dotyczącej tylko tej części zwiększenia, zastosujemy średnie dalsze trwanie życia z aktualnych tablic.
Z aktualnych tablic skorzystają również kobiety, które pobierają okresową emeryturę kapitałową, o ile do 31 marca 2023 r. osiągną powszechny wiek emerytalny przewidziany dla mężczyzny (czyli 65 lat) lub prawo do okresowej emerytury kapitałowej wygaśnie wcześniej. Jeśli tak się stanie, to w dniu, w którym kobieta kończy 65 lat, ZUS z urzędu ponownie ustali wysokość emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wówczas zgromadzone na indywidualnym koncie i subkoncie składki oraz kapitał zostaną podzielone przez dalsze średnie trwanie życia obowiązujące w dniu 65. urodzin.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim