Rolnicy z Gminy Dobrzyń nad Wisłą dziękowali w niedzielę tj. 18 sierpnia za tegoroczne plony, czego symbolicznym wyrazem były wyplecione wieńce i upieczony chleb.

Tego dnia  o godz. 12.00 odprawiona została uroczysta Msza Św., po której w uroczystym korowodzie udano się na plac przy ul. Robotniczej, aby tam kontynuować dalszą część uroczystości dożynkowej.

Na placu dożynkowym przywitano: rolników, mieszkańców oraz przybyłych gości w tym: Wiceminister Inwestycji i Rozwoju Annę Gembicką, posłankę na Sejm RP Joannę Borowiak, Senatora RP Józefa Łyczaka, Wicewojewodę Kujawsko-Pomorskiego Józefa Ramlau, członków Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego Anetę Jędrzejewską i  Sławomira Kopyścia a także Radnego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego  Stanisława Pawlaka- oraz Krzysztofa Baranowskiego- Starostę Lipnowskiego.

Jako pierwszy głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą Piotr Wiśniewski, który w swoim wystąpieniu złożył podziękowania rolnikom za całoroczną pracę i produkcję żywności. Uhonorował i podziękował zarówno gospodarzom jak i gospodyniom, podkreślając jednocześnie jak ważny jest etos pracy w gospodarstwie rolnym.

Następnie z rąk starostów dożynek, a w tym roku te honory pełnili pani Joanna Olczak i pan Krzysztof Sulkowski otrzymał bochen chleba, wypieczony z mąki z tegorocznych zbiorów.

Ważnym dożynkowym wydarzeniem było także przyznanie tytułu „Zasłużony dla Rolnictwa” panu Krzysztofowi Sulkowskiemu. Odznaczenie  jest  przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych,  otrzymał z rąk pani Minister Anny Gembickiej.

Po oficjalnych przemowach i powitaniach przyszedł czas na występy lokalnych zespołów i artystów. Na scenie kolejno zaprezentowali się:  Dobrzyńska Orkiestra Strażacka, Koło Gospodyń Wiejskich Mokowianki, Zespół 55 PLUS i Koło Gospodyń Wiejskich Chalinianki.

Następnie sceną zawładnął taniec. Najpierw pokaz umiejętności zumby zaprezentowały panie, które szkolą się pod okiem trenerki Judyty Jakubowskiej. Po nich różne odmiany tańca-od klasycznego po hip hop, zaprezentowały dziewczynki, uczęszczające na zajęcia do szkoły tańca pani Judyty Witkowskiej. Aktorskimi talentami wykazały się z kolei panie z Miejsko- Gminnej Rady Kobiet prezentując na scenie kabaretowy skecz pod tytułem „Rolnik szuka żony.”

W przerwie między scenicznymi występami rozstrzygnięto konkurs na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy” i „Najładniejszy Wieniec Publiczności”. Najładniejszym wieńcem dożynkowym według jury okazał się ten wykonany przez sołectwo Mokówko. Miejsce drugie zajął wieniec z sołectwa Ruszkowo, a trzecim najładniejszym wieńcem okazał się ten wykonany przez sołectwo Mokowo. Czwarte miejsce przyznano dwóm sołectwom: Chalin i Stróżewo.

Wieńcem, który podobał się najbardziej publiczności okazał się  wieniec z Chalina, i to on otrzymał tytuł „Najładniejszego Wieńca Publiczności” i nagrodę ufundowaną przez Krzysztofa Baranowskiego- Starostę Lipnowskiego.

Gdy już wszystkie nagrody i podziękowania trafiły do nagrodzonych osób, na scenę wkroczył kabaret Truteń- bawiąc publiczność skeczami i góralską muzyką.

Dożynki to także muzyka. Nie zabrakło jej także i na dobrzyńskiej scenie. W pierwszej kolejności przed publicznością zaprezentowała się gwiazda wieczoru- zespół Verdis- wykonujący muzykę disco-polo. A po nim tańczącej i bawiącej się publiczności przygrywał Dj BoBson.

Dodatkowo z racji obchodów 610 rocznicy bitwy- dotyczącej obrony zamku w Dobrzyniu nad Wisłą, przygotowano pod okiem pana Andrzeja Szalkowskiego –Dyrektora Muzeum w Rypinie, szereg pokazów i zabaw historycznych. W tym odtworzono słyną walkę jaką stoczyli obrońcy  dobrzyńskiego zamku z Krzyżakami. Były również pokazy dawnych ćwiczeń bojowych rycerzy oraz przejażdżki bryczką.

Dziękujemy sponsorom, którzy wsparli finansowo uroczystości dożynkowe: Firmie Maximus Broker z Torunia, Kujawsko-Dobrzyńskiemu Bankowi Spółdzielczemu, oraz firmie Instalnet-Piotr Szczap- Systemy i usługi telekomunikacyjne.