5 maja mija 200 lat od daty narodzin wybitnego polskiego  kompozytora i wielkiego patrioty Stanisława Moniuszki. W związku z tym Senat RP podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2019 rokiem Stanisława Moniuszki. Włączając się w ogólnopolskie obchody święta Moniuszki Dobrzyński Dom Kultury „ŻAK” zorganizował dla najmłodszych mieszkańców naszej gminy audycję muzyczną pod tytułem „POLSKIE ABC-wiosna radosna-Stanisława Moniuszki”. Występ na który oprócz muzyki samego Moniuszki, składały się także elementy aktorskie, zabawy z dziećmi  i ciekawostki o życiu kompozytora zaprezentował zespół Camerata Vladislavia z Włocławka. Na mini koncert do ŻAKA przybyły dzieci z niemal wszystkich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych z terenu naszej gminy.

Ponad 40-minutowy koncert pełen ruchu, muzyki, zabawy a jednocześnie ciekawostek porwał wszystkie przedszkolaki, które głośnymi oklaskami, okrzykami i spontanicznym wybuchem śmiechu dawały temu wyraz.

Na zakończenie  środowego koncertu wielką niespodziankę najmłodszym sprawił Burmistrz Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą Piotr Wiśniewski, który wraz z Wiceburmistrzem Sebastianem Olewińskim częstował dzieci cukierkami.