Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

W tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W całym kraju organizowane są różne imprezy mające na celu uczczenie tego ważnego wydarzenia w dziejach historii Polski. Burmistrz Jacek Waśko włączył się w to wielkie narodowe świętowanie. W dniu 14 maja o godzinie 12.00 dla upamiętnienia 100-lecia Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej przy Dobrzyńskim Domu Kultury „ ŻAK” odbyło się uroczyste sadzenie drzewek. Na początku uroczystości odczytano przez Pana Roberta Hermanowskiego Kierownika Oddziału Organizacji i Zarządzania Kujawsko- Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy list Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza skierowany do władz Dobrzynia nad Wisłą. Następnie krótki okolicznościowy odczyt na temat odzyskania przez Polskę niepodległości z uwzględnieniem zagadnień dotyczących ziemi dobrzyńskiej wygłosiła Pani Teresa Grzybowska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Krojczynie. Kolejnym punktem programu był występ artystyczny dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dyblinie. Uczniowie przedstawili piękny i wzruszający program wokalno-recytatorski o długiej i krętej drodze Polski do upragnionej wolności. W całą uroczystość pięknie wpisał się także konkurs „Dumni z Polski”, którego rozstrzygnięcie nastąpiło podczas poniedziałkowej uroczystości.” „Dumni z Polski ”to konkurs, który polegał na wykonaniu albumu historycznego pod tym samym tytułem. Piękne albumy wykonało aż trzydzieścioro dzieci , spośród których wyłoniono trzech laureatów. Miejsce pierwsze zajęła Wiktoria Pawłowska, miejsce drugie zajął Piotr Jakubowski, a miejsce trzecie Weronika Pączek. Celem konkursu było wzbudzenie u dzieci i młodzieży postaw patriotycznych, przybliżanie dzieciom walorów ziemi ojczystej, jej bogatej historii, tradycji i kultury. Punktem kulminacyjnym imprezy było zaś uroczyste sadzenie drzewek, które upamiętniło obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Symbolicznego posadzenia drzewek dokonał Pan Robert Hermanowski przedstawiciel Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Zygmunt Klimowski-zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Skrwilno, Burmistrz Miasta i Gminy Jacek Waśko oraz Sekretarz Miasta i Gminy Ryszard Machnowski. W miejscu gdzie posadzono drzewka(miejsca zielone obok DDK „ŻAK)” wkopano także tablicę upamiętniającą to wydarzenie. Po uroczystym wyprowadzeniu sztandarów, którymi dowodził Komendant MGZOSPRP w Dobrzyniu nad Wisłą Stanisław Sobociński, oficjalna cześć uroczystości została zakończona. Po niej zaproszono gości na poczęstunek.

Autor tekstu : Agnieszka Zielińska

.