W dniu 26 sierpnia w Dobrzyniu nad Wisłą odbyły się dożynki gminno-parafialne, których współorganizatorami były sołectwa Kamienica, Ruszkowo i Michałkowo. Rolnicy z terenu naszej gminy podziękowali za tegoroczne plony, a wyrazem ich wdzięczności była niedzielna uroczystość oraz przepięknie wyplecione i wykonane wieńce dożynkowe. Obrzęd dożynkowy rozpoczęła Msza Św. koncelebrowana przez ks. Henryka Lewandowskiego, proboszcza dobrzyńskiej parafii i ks.kan. dr Janusza Filarskiego.
Następnie w uroczystym korowodzie, na czele którego stanęli starostowie tegorocznych dożynek- Pani Lidia Dęst i Pan Sebastian Raszkiewicz-niosący chleb- owoc ciężkiej pracy podczas żniw-przemaszerowano na plac przy ul. Robotniczej, gdzie kontynuowano uroczystości dożynkowe. Wszystkich przybyłych na dożynki gości, w tym Annę Gembicką- doradcę premiera Mateusza Morawieckiego, Józefa Łyczaka –Senatora PIS i Andrzeja Balickiego- Szefa Powiatowego Biura PIS, a także burmistrzów i wójtów ościennych gmin, radnych i dyrektorów szkół powitał gospodarz dożynek Burmistrz Miasta i Gminy Jacek Waśko: „Dla mnie to wielki zaszczyt móc wspólnie z państwem uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu jakim jest uwieńczenie pracy rolników-kultywowane od pokoleń święto plonów. Drodzy Goście, jest czas pracy i czas radości. Życzę więc wszystkim dobrej zabawy”-zakończył Burmistrz.
Następnie o głos poproszeni zostali goście. Z zaproszenia skorzystała Pani Anna Gembicka- doradca premiera, która przeczytała list od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, w którym to Pan premier podkreślił, że wieś to nasza duma i chciałby, abyśmy tak właśnie o niej myśleli.” Nikt tak, jak Wy nie wie jak długa jest droga do powstania chleba. Ile trzeba podjąć trudu, by ziemię użyźnić i uczynić zdolną do owocowania. Drodzy Rolnicy, dziękuję za wasz wysiłek i patriotyczną postawę. Niech wieś będzie miejscem, gdzie praca, godność, odpowiedzialność i rodzina są filarami codziennego życia.”-napisał premier.
Senator Józef Łyczak z kolei wyraził szacunek i wdzięczność ludziom rolniczego trudu, pracy wykonywanej na pożytek własny i innych.
Na ręce pana Burmistrza swój list do rolników skierował także Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi -Jan Krzysztof Ardanowski, który przypomniał, że rozwój obszarów wiejskich jest jednym z najważniejszych celów obecnego rządu. Działania wprowadzone przez obecną ekipę rządzącą mają na celu uczynienie z rolnictwa ważnej gałęzi gospodarki narodowej. Na koniec podziękował rolnikom za ich trud i poświęcenie dla dobra Polski i Polaków.
Kolejnym punktem uroczystości dożynkowej było wręczenie nagród i dyplomów za udział w konkursie na „Najładniejszą posesję”. Jak każdego roku do oceny swoich ogrodów zgłosiło się wielu pasjonatów zieleni i kwiatów. Wybór był trudy, jednak udało się wytypować zwycięzców, którzy z rąk Burmistrza otrzymali dyplomy i bony podarunkowe. Pan Burmistrz miał tego dnia wiele okazji do wręczania nagród, ponieważ podczas imprezy wyłoniono także zwycięzców w konkursie strzeleckim o Puchar Burmistrza, a także w bloku konkursów sprawnościowych przygotowanych specjalnie dla najmłodszych dzieci. Burmistrz wręczył także Puchary dla zwycięzców zawodów wędkarskich o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy, które rozegrano kilka dni wcześniej i laureatów Turnieju Piłki Nożnej w ramach VII edycji Spartakiady Sołectw.
Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna, którą otworzył występ zespołu Chalinianki. Po nich na scenę wkroczyli nasi Seniorzy z zespołu „Złoty Kłos”. Po występach sekcji działających przy DDK „ŻAK” rozstrzygnięto także konkurs na tradycyjny wieniec dożynkowy i wieniec publiczności.
Po obejrzeniu wszystkich wieńców i podliczeniu punktów, komisja jednogłośnie uznała ,że najładniejszym wieńcem tegorocznych dożynek jest ten przygotowany przez sołectwo Płomiany. Miejsce drugie zajął wieniec z sołectwa Chalin, a miejsce trzecie wieniec przygotowany przez sołectwo Zbyszewo. Wspólnie przygotowany przez współorganizatorów dożynek wieniec sołectw: Ruszkowa, Michałkowa i Kamienicy okazał się tym, który spodobał się głosującej publiczności najbardziej i zwyciężył bezkonkurencyjną przewagą głosów.
Około godziny 15.00 rozpoczęło się wielkie show taneczne, podczas którego zaprezentowali się członkowie grupy No Name, wykonując układy brake dancowe i hip hopowe. O godzinie 19.00 rozpoczął się z kolei występ zespołu ATEST. Płynące ze sceny dźwięki muzyki disco-polo i dance porwały dobrzyńską publiczność, która zaczęła spontanicznie tańczyć i klaskać.
Wśród pozostałych atrakcji znalazły się: animacje dla dzieci, dmuchańce i zjeżdżalnie, fotobudka, zlot zabytkowych pojazdów, a także wzlot balonu na uwięzi, który wzbudził wśród przybyłych na dożynki ogromne zainteresowanie. Każdy chociaż na chwilę chciał wzbić się ogromnym balonem w niebo. Podobnie było z tzw. Strefą Elektromobilności, która ze względu na wymagania techniczne ustawiona została na placu przy DCSiT. W jej ramach dla wszystkich chętnych prowadzone były jazdy testowe wolnobieżnymi pojazdami elektrycznymi.
Zwieńczeniem imprezy był występ gwiazdy wieczoru zespołu Avangarde i oszałamiający pokaz laserowy. Na zakończenie do tańca i wspólnej zabawy przygrywał „SŁAWEK”.
Nie zabrakło także tradycyjnych potraw. Uczestnicy mogli skosztować domowej kiełbasy i grochówki. Były także chleb ze smalcem i kiszony ogórek oraz domowe ciasta. Jednym słowem nikt- z imprezy dożynkowej nie wyszedł głodny.
Wiele atrakcji, występów artystycznych, dobrej muzyki i pysznego jedzenia-tak można podsumować tegoroczne dożynki- święto rolników i plonów.