Czas wolny mieszkańców
- Agnieszka Zielińska
- Odsłony: 5735
CHALIN - miejscowość położona nad jeziorem Chalińskim, które zajmuje powierzchnię około 124 ha. W 2004 roku w jego wschodniej części wybudowano pomost. To idealne miejsce do zażywania spacerów w spokojnej okolicy, ale także wędkowania. W pobliskim Popowie (2 km od Chalina), urodził się przywódca Solidarności, laureat Pokojowej Nagrody Nobla i prezydent Rzeczypospolitej Polskiej- Lech Wałęsa.To właśnie w Chalinie, które leży 7 km od Dobrzynia nad Wisłą ukończył szkołę podstawową, natomiast pobliskie Sobowo było rodzinną parafią Lecha Wałęsy. Z Ziemią Dobrzyńską łączą się zatem młodzieńcze lata byłego Prezydenta RP. W 2006 roku Publiczne Gimnazjum w Chalinie wybrało Lecha Wałęsę- na patrona szkoły. W gimnazjum można również oglądać pamiątki związane z prezydentem Lechem Wałęsą, m. in. starą fajkę należącą do patrona szkoły. Chalin to jedna z najstarszych osad na Ziemi Dobrzyńskiej. W 1825 roku Sylwester Chełmicki, właściciel majątku Chalin, wybudował drewniany dwór w stylu klasycyzmu wiejskiego.W otoczeniu dworu zachował się częściowo dawny park dworski.
DYBLIN - leży 5 km na północny zachód od Dobrzynia nad Wisłą. Mieści się tu dwór zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku w stylu późnoklasycystycznym. Dwór położony jest w centralnym miejscu założenia dworsko-parkowego, które zajmuje aż 11 ha. Klasycystyczna forma zachowała się w postaci reprezentacyjnej fasady północnej z czterema kolumnami dźwigającymi trójkątny, ścięty szczyt. Kolumnada frontowa leży na osi, którą stanowi wydłużona aleja dojazdowa w zwartym szpalerze drzew. W 1967 roku dwór został zaadaptowany na szkołę podstawową. Wokół dworu zachowały się resztki parku z kilkusetletnimi dębami.
GROCHOWALSK - wieś ta leży około 8 km na północny zachód od Dobrzynia nad Wisłą. W jej centralnym miejscu znajduję się drewniany kościół p.w. Podwyższenia Świętego Krzyża.W XIX wieku spisano w oparciu o głoszoną tradycję, że świątynię postawił Wojciech Grochowalski z Grochowalska, po klęskach wojny północnej, w 1707 roku. Inni historycy z kolei, opierając się na napisie znajdującym się na belce tęczowej wewnątrz kościoła sądzą, że powstał on dopiero w 1784 roku. Kościół pierwotnie stał w innym miejscu, za wsią, gdzie obecnie znajduje się cmentarz. W 1875 roku kościół przesunięto w centralne miejsce, w którym pozostał do dziś. Podczas przenosin kościoła, oderwał się część od głównych drzwi , dlatego świątynia jest nieco krótsza od pierwotnie wybudowanej. Kościół wykonany jest z drewna, o konstrukcji zrębowej, wzniesiony z bali modrzewiowych. Ołtarz z późnego baroku przywieziony został z pobliskiego Mokowa.Zdobią go pochodzące z XVIII wieku rzeźby św. Antoniego i św. Jana Ewangelisty. W kościele można zobaczyć obraz św. Jana Nepomucena z XVIII wieku. Na uwagę zasługuje także zabytkowy obraz z XIX wieku przedstawiający ucieczkę Świętej Rodziny z Egiptu.
PŁOMIANY- wieś leży 4 km na północ od Dobrzynia nad Wisłą. Znajduje się tutaj dziewiętnastowieczny dwór murowany z cegły w stylu klasycystycznym z frontem zwróconym ku zachodowi.W tym samym czasie co dwór powstał także park o bogatym drzewostanie liściastym i iglastym. W otoczeniu dworu istniały zabudowania folwarczne:czworaki,obory, stajnie,chlewnie,kuźnia,suszarnie i spichlerze.Ze wszystkich zabudowań oprócz dworu przetrwał także spichlerz.
KOŚCIÓŁ W MOKOWIE - w oddalonym od Dobrzynia nad Wisłą o około 6 km Mokowie znajduje się kościół parafialny p.w. Świętej Trójcy z 1938 roku. Wcześniej w miejscu tym stał drewniany kościół z 1699 roku, który został spalony w 1915 roku. W obecnej świątyni na szczególna uwagę zasługuje obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy przywieziony z Wołynia. Jest on malowany na desce i został koronowany przez papieża Leona XIII. Obraz skrywa pewną ciekawostkę, a mianowicie w tle obrazu znajduje się wypisany minuskułą renesansową tekst "Bogurodzicy". Innym interesującym elementem świątyni jest ambona, która wykonana jest na wzór łodzi, z przymocowaną do niej kotwicą. Znajdują się tutaj również przepiękne witraże.